Hradeckému stadionu s láskou. I upřímností.
Ještě se na něm ani poprvé nekoplo, a už nový domov hradeckého fotbalu budí vášně. Popravdě, budil je, když ještě ani nebyl na papíře.
Tedy konkrétně je nejprve budil v době, kdy jeho stavba byla v nedohlednu a teprve se nesměle mluvilo o plánech na jeho vybudování. Tento stav trval určitě dobrých dvacet let, během nichž byla na hromadu navršena řada argumentů pro i proti jeho výstavbě.
Následovala série několika projektů, včetně nvrhu spojujícího stadion s obchodním centrem, které také nenechaly jindy stojané hradecké vody v klidu. Po letech diskuzí, kroků vpřed a zase zpět a lichých plánů přišel rok 2018 a funkce investičního náměstka na hradecké radnici se chopil Jiří Bláha – muž, o kterém bylo sice napsáno mnohé (s větší či menší přesností), ale který by do hradeckých dějin měl vejít jako ten, který Hradci Králové konečně vyjednal, vyschůzoval a doslova vyseděl nový fotbalový stadion. A dokázal to v téměř rekordním čase. Možná na té cestě párkrát škobrtl a vzbudil tím povyk, ale vždycky znovu vstal a šel dál. Výsledek jeho snažení uvidíme už za několik málo týdnů.
O téměř hotovém stadionu teď můžeme samozřejmě diskutovat. Nebo si můžeme přiznat, že ač má jisté vady na kráse (ale která podobně velká stavba je nemá) – například tolik propírané opláštění –, je to obrovský krok vpřed pro nejen pro hradecký fotbal a sport jako takový, a stejně tak i pro samotné město Hradec Králové.
A tak mne napadá hned 5 dobrých důvodů, proč mít rád náš nový nový fotbalový stadion:
- Stavbou nového stadionu přichází splátka letitého dluhu města vůči hradeckému fotbalu, který je sice roky vzývanou legendou s často připomínaným zlatým obdobím 60. let, ale byl roky hradeckou sportovní popelkou. To se teď změní.
- Multfunkce, o níž se od počátku mluvilo jako o nezbytosti (ale kterou se do projektu samého nepodařilo vtělit), dává celému projektu mnohem větší smysl a zasazuje jej do širších souvislostí hradeckého sportu jako takového. Navíc díky pochopení Královéhradeckého kraje, vtěleného do 100milionového příspěvku právě na dobudování multifunkce, to pro město nebude znamenat extrémní finannčí zátěž. Je potřeba pravidvě říct, že zátěží pro hradecký rozpočet je už stavba samotného stadionu.
- Multifunkční stadion se stane přirozeným centrem „sportovního okrsku“, který spolu s ním tvoří koupaliště Flošna, tenisové kurty, areál haly Slavie s venkovními sportovišti a také hasičský stadion. Uprostřed hradecké zeleně a v těsném sousedství řeky Orlice se tak ještě dále rozšíří a hlavně zkvalitní zázemí pro sport nejen profesionálů, ale i mládeže.
- Od pohledu dožilý areál, nevzhledná provozní budova, nedůstojné podmínky – to všechno je minulostí. Se stavbou stadionu dostane celý prostor mezi druhým silničím okruhem, Orlicí a Malšovickou ulicí zcela novou tvář. Velmi podařená kultivace veřejného prostoru, která jde se stavbou ruku v ruce, prospěje celé části města na rozhraní vilové čtvrti pod starým městem a Malšovic.
- Pro město bude díky modernímu stadionu mnohem snazší najít strategického partnera pro vstup do fotbalového klubu, kterého už dlouho hledá bez úspěchu. Podobně, jako před lety pomohl hradeckému hokeji na cestě vzhůru modernizovaný zimní stadion, přiláká dozajista seriózní partnery i nový fotbalový stánek, stejně jako bude odměnou pro dosavadní podporovatele klubu. Zbavíme se tak letitého bezprecedentního stavu, kdy je město 100% vlastníkem profesionálního sportovního klubu.
A nejméně za těchto pět dobrých důvodů podle mne stavba stadionu rozhodně stála. Co říkáte?
Napište mi na pavel@aktivnipolitik.cz nebo na Facebook
© 2021 Pavel Staněk, všechna práva vyhrazena | zadavatel/zpracovatel: ODS | zásady ochrany osobních údajů a použití souborů cookies