Nemocní a pacientské organizace můžou mít velký problém chybou ministerstva

Ministerstvo zdravotnictví, kdoví proč, se patrně rozhodlo novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění vyautovat 14 velkých pacientských organizací – tedy těch, které pomáhají vážně nemocným, trpícím, nemocným dětem, seniorům a dalším potřebným skupinám.

Jak se to má stát? Je to prosté: každá organizace je buď spolek, obecně prospěšná společnost, zapsaný ústav, nadace nebo nadační fond. Taková je realita dlouhá léta fungujících a pomáhajících organizací. Nyní se však v návrhu novely zákona nově uvádí, co je pacientská organizace a že to může být JEN spolek. Organizace, které mají jinou právní formu (je jich asi 10% a nejsou nijak malé), by ze dne na den přišly o svůj statut a možnost efektivně pomáhat nemocným. Pokud by se chtěly změnit na spolek, nebude to nic jednoduchého, bude je to stát spoustu peněz a především jim to vezme cenný čas, který by raději využily pro pomoc potřebným. Když se s tímto problémem ozvaly, ministerstvo jim vzkázalo, že jim jde jen o peníze. Lidem, kteří by se rozdali pro druhé…

Pokládám to za smutnou ukázku vítězství formy nad obsahem – nikoho nezajímá, že tyto organizace pomáhají, ale jen jakou mají právní formu. Místo toho, aby jim ministerstvo pomohlo, jim bude ještě tímto způsobem házet klacky pod nohy. Je to vůbec možné?! Naštěstí vznikl v poslanecké sněmovně pozměňovací návrh poslanců Marka Bendy a Olgy Richterové, který do zákona přidává kompletní výčet právních forem pacientských organizací – tak, aby žádná z nich nebyla ohrožena.

A co se stane, pokud pozměňovací návrh neprojde? Celkem 14 velkých neziskovek by přišlo o statut pacientské organizace. Mezi nimi je například Česká alzheimerovská společnost nebo DEBRA ČR, která pomáhá už 17 let pacientům s tzv. nemocí motýlích křídel. Protože v našem nadačním fondu Aquapura, nadační fond Pavla a Moniky Staňkových bojujeme za zájmy nemocných, dokážu pochopit frustraci a zoufalství pacientských organizací, kterým hrozí v případě neschválení pozměňovacího návrhu značné problémy, a podporuji je v jejich úsilí! Věřme, že vše dobře dopadne a udělejme pro to všechno.

zpět na hlavní stránku

Napište mi na pavel@aktivnipolitik.cz nebo na Facebook

© 2021 Pavel Staněk, všechna práva vyhrazena | zadavatel/zpracovatel: ODS, KDU-ČSL, TOP09 | zásady ochrany osobních údajů a použití souborů cookies