Zrušení adventních trhů

Lámu si hlavu, jestli to nešlo udělat líp. Vláda v demisi, která stále ještě “bojuje” s covidem, zrušila v rámci nejnovějšího balíku opatření adventní trhy. Co na tom, že farmářské trhy se konají dál, obchodní centra vesele běží, vnitřní akce se taky mohou pořádat. Vidím v tom obrovský kus nespravedlnosti, hlouposti a necitlivosti. Jak vůči pořadatelům, kteří do připrav trhů investovali čas i peníze, vůči prodejcům, pro které jde o významný příjem, tak vlastně i vůči všem lidem Opravdu si musíme ke všem restrikcím, které nás zasáhly a jistě ještě zasáhnou, přidat i ještě vygumování podstatné části adventní atmosféry našich měst? Vážně nešlo trhy pořádat třeba s nějakou mírou omezení? Nemůžu se zbavit dojmu, že to šlo. Ale snazší bylo je prostě škrtnout.

Pokud by vláda v demisi konala včas (což se jí ale nepovedlo od počátku covidu ani jednou), možná jsme si tohle mohli ušetřit. Uznávám, že nejsem epidemiolog a můj pohled je v tomto případě asi víc lidský než odborný, ale obávám se, že právě o to jde: nikdo rozumný nezpochybňuje potřebu s covidem účinně bojovat, což skutečně může leckdy bolet, ale tento boj by se neměl smrsknout do série tupých zákazů bez špetky pochopení a tolik potřebné komunikace. Končící vláda opakovaně ukazuje, že jí nezáleží nejen na živnostnících, ale vlastně na lidech vůbec. Pokolikáté už?

U nás v Hradec Králové jsme přišli o tradiční Muzejní adventní trhy před Muzeum východních Čech v Hradci Králové a také o městské adventní trhy, které se letos poprvé měly konat na Velkém náměstí. Nejméně desítky drobných výrobců a prodejců přišly o výdělek, my všichni pak o možnost nákupu a kus předvánoční atmosféry Sice to není ani zdaleka plnohodnotná náhrada, ale řadu zdejších výrobců a firem najdete v naší aplikaci Hradec si pomáhá. Pokud ji ještě nemáte staženou, neváhejte – najdete ji v AppStore i GooglePlay. Pojďme společně udělat radost sobě i druhým.

zpět na hlavní stránku

Napište mi na pavel@aktivnipolitik.cz nebo na Facebook

© 2021 Pavel Staněk, všechna práva vyhrazena | zadavatel/zpracovatel: ODS | zásady ochrany osobních údajů a použití souborů cookies