S umělou inteligencí stát nesmí zaspat

Jak ukázala i nedávná panelová diskuze ve sněmovně (měl jsem tu čest ji organizovat), v digitalizaci a zavádění umělé inteligence (AI) česká ekonomika v evropském porovnání zaostává.

Přesto platí, že zatím rychleji po AI sáhnul soukromý sektor, zatímco stát se po nových vymoženostech spojených s AI teprve opatrně rozhlíží.

A to je chyba. Veřejná sféra sice bývá svázána zkostnatělými procesy a odolností vůči radikálnějším změnám, při troše politické (a úřednické) vůli to však nemusí být nepřekonatelná bariéra. Dobrým příkladem pozitivního přístupu k moderním technologiím je třeba aktuální projekt ministerstva vnitra mapující závazné vyhlášky v českých obcích a městech nebo některé chystané projekty digitalizace na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Rozhodně to neznamená, že se přimlouvám za bezbřehé zavádění umělé inteligence kde se dá. Bez vhodného právního rámce může být tato technologie zneužita nebo fungovat v rozporu s účelem, ke kterému byla stvořena. Chcete příklad? AI může výrazně zefektivnit a zrychlit komunikaci občana se státem. Při bezhlavé automatizaci a nahrazování člověka může ale současně docílit nechtěného – namísto přívětivějšího státu stvořit odtažitého robota a poškodit práva a svobodu lidí, kteří se na stát obracejí. Troufám si tvrdit, že časem si soužití s AI dost možná vyžádá dokonce úplně nový pohled na lidskoprávní otázky a povede k posílení a modifikaci pojetí práv, jako jsou práva zaměstnanců, právo na soukromí nebo ochrana osobních údajů.

Společenské a právní změny vyvolané stále širším využíváním AI musí probíhat pod drobnohledem veřejnosti a za vzájemné diskuze aktérů ve všech patrech společnosti. Sebelíp sepsaná vládní strategie nás v tomto ohledu nezachrání. Pokud chce Česká republika posunout svou ekonomiku dopředu, musí do moderních technologií masivně investovat, podporovat jejich výzkum a vytvářet příznivé prostředí pro jejich rozvoj. A jsem přesvědčen, že má mít dokonce ambici stát v čele peletonu zemí, které budou z této technologie budoucnosti těžit nejvíce. Říkám to s vědomím, že nadšení pro AI je nezbytné vyvažovat důsledným dohledem nad její bezpečností a ochranou před zneužitím. Takový dvojí úkol proto musí být absolutní prioritou současné vládní koalice a jejích představitelů. Za sebe říkám, že sněmovní debata byl jen startovní výstřel a tématu se budu dál intenzivně věnovat.

zpět na hlavní stránku

Napište mi na pavel@aktivnipolitik.cz nebo na Facebook

© 2021 Pavel Staněk, všechna práva vyhrazena | zadavatel/zpracovatel: ODS | zásady ochrany osobních údajů a použití souborů cookies